08kaskisla3.jpg
Kaþkýþla forum sayfalarý yeni pencerede açýlýr.

Yozgat Hava Drumu

YOZGAT

 


Home > Haberler"Cemevleri İbadethanedir" Diyen Derneğe Kapatma Davası

Tüzüğünde Cemevlerini ibadethane olarak gören Çankaya Cemevi Yaptırma Derneği kapatılmak isteniyor. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Alevilik Araştırma Merkezi, Ankara 16. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde yarın görülecek davaya tepki gösterdi.

 

Çankaya Cemevi Yaptırma Derneği, tüzüğündeki Cemevlerini ibadethane sayan maddeleri çıkarmadığı gerekçesiyle kapatılmak isteniyor. Yarın (10 Şubat) Ankara 16. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde derneğin kapatılması istemiyle açılan dava görülecek.

Kapatma davasına karşı Çankaya Cemevi Yaptırma Derneğine destek amacıyla bir açıklama yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği genel başkanı Fevzi Gümüş ve Alevilik Araştırma Merkezi başkanı avukat Ali Yıldırım, "Aleviler kendi dışındaki inançlara nasıl saygı gösteriyorlarsa aynı saygının kendi inançlarına da gösterilmesini bekliyorlar. Bundan daha doğal ne olabilir ki!" dedi.

Diyanet ve İçişleri başlattı; şimdi yargıda

Yarınki davaya konu sorun 17 Aralık 2004 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı'nın İçişleri Bakanlığı'na yazdığı 1773 sayılı yazısıyla "İslam'ın bir alt yorumu olan Aleviliğin İslam'ın ortak ibadet yerleri olan 'cami ve mescit'ler dışında ayrı bir ibadet yerinin olmayacağı, belirtilen sebeplerle, Cemevi ve benzeri yerlerin ibadet yeri kapsamında değerlendirilmesine imkan bulunmadığı" görüşünü sağlamasıyla başladı.

İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı da Ankara Valiliğine gönderdiği 30 Mart 2005 ve 1277 sayılı yazısında Diyanetin söz konusu yazısından bahsederek Çankaya Cemevi Yaptırma Derneği'nin tüzüğünden Cemevlerinin ibadethane olarak değerlendiren hükümlerin çıkarılmasını istedi.

Ankara Valiliği üç kez İçişleri Bakanlığı'nın değerlendirmesini derneğe ileterek tüzükteki cemevlerini ibadethane olarak değerlendiren 2 ve 4. maddelerin çıkartılmasını istedi.

Derneğin bunu reddedip, "tüm Alevi toplumunun ortak görüşü olarak Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edildiğini, tüzük hükümlerinin değiştirilmeyeceğini" valiliğe bildirmesi üzerine konu yargıya yansıdı.

Valilik, bunun üzerine Çankaya Cemevi Yaptırma Derneğinin kapatılması istemiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu.