kaskisla5.jpg
Kaþkýþla forum sayfalarý yeni pencerede açýlýr.

Yozgat Hava Drumu

YOZGAT

 


Home > HaberlerHalkı onu 18 yıldır unutmadı

Gazeteci, yazar Uğur Mumcu öldürülüşünün 18. yılında başta Ankara'daki evi olmak üzere yurdun çeşitli bölgelerinde anıldı.
      Gazeteci, yazar Uğur Mumcu için öldürülüşünün 18. yılında Ankara'da evinin önünde anıldı.
        CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yanlarındaki partililerle Uğur Mumcu'nun Ankara Gaziosmanpaşa'daki evine gelerek merhumun eşi TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu ile kızı Özge ve oğlu Özgür Mumcu'ya başsağlığı dileğinde bulundu.

Gazeteci, yazar Uğur Mumcu öldürülüşünün 18. yılında başta Ankara'daki evi olmak üzere yurdun çeşitli bölgelerinde anıldı.
      Gazeteci, yazar Uğur Mumcu için öldürülüşünün 18. yılında Ankara'da evinin önünde anıldı.
        CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yanlarındaki partililerle Uğur Mumcu'nun Ankara Gaziosmanpaşa'daki evine gelerek merhumun eşi TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu ile kızı Özge ve oğlu Özgür Mumcu'ya başsağlığı dileğinde bulundu.

Çıkışta, Uğur Mumcu'nun 18 yıl önce öldürüldüğü sokaktaki anma programına katılan Kılıçdaroğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Mumcu'nun, Türk basınının simge isimlerinden biri olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, ''Faili meçhule kurban gitti. Acısı hala dinmiş değil, arkasındaki karanlık güçlerin açıklığa kavuşturulması gerekiyordu. Devlet bugüne kadar üstüne düşeni yapmadı. Namus sözü verildi yerine getirilmedi. Bugün hala faili meçhullerin aydınlatılması ile ilgili önergelerimizi veriyoruz, bu konuda araştırmalar yapılmasını istiyoruz ama Adalet ve Kalkınma Partisi; verdiğimiz her önergeyi reddediyor.

Umuyorum aydınlık bir Türkiye'yi, Uğur Mumcu'nun özlem duyduğu Türkiye'yi, faili meçhulleri aydınlatarak gerçek suçluları yakalayıp yargının önüne çıkararak görevini yerine getirmiş olur'' dedi.

Eski CHP Genel Sekreteri Önder Sav da bu heyetten ayrı olarak Mumcu ailesinin evine geldi.

Bu arada, Uğur Mumcu'nun 18 yıl önce düzenlenen bombalı saldırıda öldürüldüğü sokakta düzenlenen törende onun sevdiği ve onun için bestelenen şarkılar seslendirildi.

Gazetecilerin daveti üzerine dışarı çıkan Özge Mumcu, babasının öldürülmesinin aydınlatılamamış olmasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, tüm sorumluların adım atmasını, faillerin bulunmasını istedi. Mumcu, ''Tetikçilerin arkasındaki kuvvetler hiçbir şekilde ortaya çıkmadı. Ben defalarca söyledim, ailem söyledi, bunların bir an önce yakalanmasını istiyoruz'' diye konuştu.

Sorumluların kim olduğuna ilişkin soruya da Mumcu, ''Bakansa İçişleri Bakanı, Başbakan, Cumhurbaşkanı, bu cinayetlerin aydınlatılması için sorumludurlar'' ifadesini kullandı.

Evinin önünde bombalı saldırı sonucu yaşamını yitiren Mumcu'nun Cebeci Asri Mezarlığı'ndaki kabri başında düzenlenen törene, eşi Güldal Mumcu, kızı Özge Mumcu, oğlu Özgür Mumcu, eski CHP Genel Sekreteri Önder Sav, eski CHP Genel Sekreter Yardımcısı Abdurrezzak Erten ile partinin merkez ve ilçe teşkilatı üyeleri, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Mumcu'nun kabrine eski CHP Genel Sekreteri Sav'la birlikte aynı arabada gelen Güldal Mumcu da eşinin kabrine karanfil bıraktı ve katılan herkese teşekkür etti.

İSTANBUL
CHP Şişli İlçe Başkanlığı önünde toplanan partililer, ellerinde ''Unutmadık, unutturmayacağız'' ve ''Uğurlar olsun'' yazılı dövizlerle Harbiye Halaskargazi caddesi üzerindeki Uğur Mumcu Anıtı önüne kadar yürüdü.

Burada saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından grup adına açıklama yapan CHP İstanbul İl Başkanı Nebil İlseven, Mumcu'nun öldürülüşünün üzerinden 18 yıl geçtiğini belirterek, CHP olarak onu anmak için bir araya geldiklerini kaydetti.

''Birbirimize güvenmek zorundayız'' diyen İlseven, ''CHP'ye yüklenen görevin unutulmaması gerektiğini, her türlü baskıya rağmen bir arada olmanın bir anlamı bulunduğunu ve bunun Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti'nden kaynaklandığını'' ifade etti.

Mumcu'nun bu uğurda canını verdiğini söyleyen İlseven, bu değerin korumasının herkesin görevi olduğunu ve Mumcu'nun görüşlerinin bu yolda ışık tutacağını anlattı.

Daha sonra 2 genç partili Mumcu'nun Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan ''Sesleniş'' makalesini okudu.

Konuşmaların ardından Mumcu'nun anıtına karanfil bırakan grup dağıldı.

  İLGİLİ HABER

Mumcu’dan ilginç anekdot

KOCAELİ
Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Halit Yılmaz, Uğur Mumcu Parkı'nda düzenlenen anma töreninde yaptığı konuşmada, gazetecilerin en önemli görevinin, doğru yazmak olduğunu vurgulayarak, ''Mumcu doğruları savunduğu, birilerinin hoşuna gitmeyen yazılar yazdığı ve çıkarlarına çomak soktuğu için öldürüldü'' dedi.

MERSİN
Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC), Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ile çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla Atatürk Parkı'nda anma töreni düzenlendi. Mumcu'nun anıtına çelenk konulmasıyla başlayan törende saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

BURSA
Bursa Gazeteciler Cemiyeti (BGC) ve Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Bursa Şubesi tarafından gazeteci, yazar Uğur Mumcu için anma yürüyüşü düzenlendi.

EDİRNE
Çeşitli sivil toplum kuruluşlarından oluşan Edirne Demokrasi Platformunca Uğur Mumcu'yu anma töreni düzenlendi.